fbpx

Poveste de Paște

Pentru că este Paște, Paștele orthodox, să spunem povești legate de el și de creștinism.

Povestea creștinismului a început cu Isus Cristos, fiul Domnului, născut la Bethleem, în Israelul de azi.

Mulți istorici ai religiilor consider că de fapt creștinismul a început odată cu primul om botezat  în această credință. Acest lcru s-a întâmplat la Bethany, pe teritoriul Iordaniei de astăzi. Locul a fost găsit in urma săpăturilor arheologice făcute după mozaicul hartă descoperit la Madaba și care s-a dovedit extreme de exact.

Mozaicul Hartă de la Madaba – sursa: Wikimedia

Isus a fost botezat de Ioan Botezătorul cu apă din Iordan, dar nu în râul Iordan ci la câteva zeci de metri pentru că cei care doreau această nouă religie monoteistă erau prigoniți. Apa a fost dusă acolo printr-un canal săpat în secret.

A fost construită și o biserică ce a fost dărmată de inundații, după care s-a făcut alta mai sus, dar și ea a fost luată de ape, apoi una și mai sus care a căzut în urma unui cutremur devastator. După descoperirea ruinelor s-au luat măsuri de protejare a rămășițelor și se are în vedere restaurarea ei, folosind cât se poate materialul original.

În apropiere, pe ambele maluri ale iordanului sunt amenajate locuri unde credincioșii se pot boteza în apele râului care l-au botezat și pe Mântuitor.

Locul unde a fost botezat Isus

În partea Iordaniană s-au construit biserici armenești, italiene, grecești, rusești și este și un așezământ românesc dar la care s-a restricționat accesul până la terminarea deminării zonei.

Multe lucruri bune au fost posibile după Tratatul de Pace din 1994 dintre Israel și Iordania.

Dar să mai amintim câteva episoade importante din istoria creștinismului.

După botez, Isus a mers la o nuntă în Galileea și apoi la Ierusalim, deși știa ce-l așteaptă.

Ierusalim – locul unde a avut loc Cina cea de Taină

Aici a avut loc cina cea de taină iar istoricii susțin că pictura lui Michelangelo nu reproduce decorul locului unde a avut loc acest eveniment important din istoria creștinismului.

A urmat judecarea și răstignirea lui Isus care a parcurs apoi celebrul Drum al Crucii sau Via Dolorosa, cu cele nouă opriri, până la Mormântul Sfânt.

Drumul Crucii

Mormântul Sfânt din care a înviat Isus este protejat astăzi de o biserică, Biserica Sfântului Mormânt.

Învierea Domnului Isus Cristos sau este cea mai mare sărbătoare a creștinătății.

Tradițiilede Paște sunt diferite, în funcție de țară, de poziția ei geografică, de climă, de resurse.

Dar despre obiceiuri de Paște voi vorbi astăzi la Radio România Actualități în cadrul emisiunii ”Deschis în Weekend” difuzată de la ora 10:00.

Vă doresc tuturor să vă bucurați de un Paște luminos, liniștit și generos, împreună cu cei dragi!

Cristos a Înviat!

Lumina la Biserica Sfântului Mormânt

Locul unde a fost botezat Isus conform hărții

Ruinele bisericii de la locul botezului

Locul de botez în Iordan la granița Israeliano iordaniană

Așezămintele diferitelor biserici la Bethany, Iordania

Locul botezului din alt unghi

În Biserica Sfântului Mormânt

Biserica Sfântului Mormânt

Biserica Sfântului Mormânt

Biserica Sfântului Mormânt

Cupola Bisericii Sfântului Mormânt

 

Credincioși luând lumnă

Fii mereu gata de aventură!

Abonează-te și descoperă destinații noi, ponturi de călătorie și inspirație pentru următoarea ta escapadă!

Mai multe articole

Incredibilul Xi ’an

Incredibilul Xi ’an este unul dintre cele mai vechi orașe ale Chinei. Are multe povești frumoase și numărul mare de studenți îl fac cel mai plăcut oraș. Nouă ne-a plăcut cel mai mult. Primul contact Am ajuns la Xi ’an cu un zbor intern. Am găsit orașul învăluit în smog. Deja dezamăgirea ne cuprinsese pe toți din grup. Ghida era optimistă. Mai tânără și foarte destupată la minte, a căutat

Mai mult...

Madeira este următoarea

Madeira este următoarea destinație în care aș mai merge. Mi-a plăcut mult. Mie îmi plac foarte mult florile. Madeira, cu clima ei blândă, este o grădină botanică ce țâșnește din apele reci și rebele ale Atlanticului. Insula nu are plaje întinse, cu nisip fin, dar peisajele pe care le oferă în zona costieră fascinează pe oricine. M-aș întoarce în Madeira pentru drumeții pe renumitele levade, pentru a respira aerul cu

Mai mult...

Am pornit din nou spre Grecia

Am pornit din nou spre Grecia, a treia oară în 2025. Aveam locuri unde promisesem să merg, de mulți ani și am tot amânat. În primul rând cascadele de la Edessa și Zagori, măcar o mică parte. Apoi insulele ionice care îmi mai rămăseseră, Corfu, Paxos și Antipaxos. Pentru mine, deplasările devin aventuri Am pornit la drum cu vechea mea mașină, care a ținut și de data asta să înceapă

Mai mult...

Segovia, orașul clădit sub arcele eternității

Segovia, orașul clădit sub arcele eternității este undeva în Regiunea Castilia și Leon, la aproximativ o oră și jumătate de Madrid, cu autocarul. Când veți ajunge la Segovia veți vedea imediat arcele eternității, arcele viaductului roman. O capodoperă a lucrărilor de artă și a ingineriei romane antice. Nu vă lăsați copleșiți total de arcele viaductului, explorați Segovia și veți vedea că viaductul este doar o piatră de temelie a unui

Mai mult...

Din poveștile Münchenului

Din poveștile Münchenului vă voi povesti, pentru început, pe scurt, despre bere și berării. Berea are o istorie mai veche decât orașul dar nu putem vorbi de bere bavareză fără München. Poveștile și secretele le putem auzi doar de la ghizii locali care sunt examinați periodic pentru atestare. Eu am aflat frumosele povești de la Laura Rank, ghid autorizat, vorbitor de limba română. Prima licență pentru producerea și comercializarea berii

Mai mult...

Strada Franceză

Strada Franceză este considerată cea mai veche stradă din București. Care și-a păstrat aproape neschimbat amplasamentul și traseul. Pentru câteva secole. Cele mai recente. Este incredibil cum a reușit. Poate că noblesse oblige. Intrăm în istoria locului La sfârșitul secolului al XIII-le, începutul secolului al XIV-lea, în timpul domniei lui Mircea cel Bâtrân, se construiește o cetate cu ziduri de cărămidă și șanț de apărare Vlad Țepeș consolidează această cetate

Mai mult...

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *