fbpx

Fotogeografica 2018

 FOTOGEOGRAFICA 2018 – Comunicat de presă

Ediție specială dedicată Centenarului Marii Uniri

Casa de Cultură a Studenţilor Bucureşti vă invită să participaţi la ediţia a XXII-a a Salonului Naţional de Fotografie „Fotogeografica”.

Înscrierile se pot efectua în perioada  1 – 31 martie 2018, on-line prin intermediul aderesei de e-mail [email protected], cu lucrări în cele trei secţiuni ale concursului: patrimoniu cultural, peisaj natural şi/sau wildlife.

Pot participa la concurs fotografi cu vârste de până la 35 ani. Jurizarea lucrărilor se realizeaza între 1 –10 aprilie 2018, iar anunţarea rezultatelor se va face în data de 9 mai 2018 cu ocazia vernisajului Salonului Fotogeografica, ce va avea loc la Teatrul Național “I.L. Caragiale” București.

Expoziţia cu cele mai valoroase lucrări va putea fi vizionată în perioada  9 – 25 mai 2018.

Concomitent vor avea loc o serie de evenimente complementare cu teme din domeniul ştiinţei, culturii sau sportului, ateliere foto și activități de conștientizare publică.

Componența juriului pe cele trei categorii este următoarea:

  • secțiunea patrimoniu cultural:  Alex Axon, Alin Popescu, Cătălin Gruia;
  • secțiunea peisaj natural: Petrişor Iordan, Dan Dinu, Cosmin Ionescu;
  • secțiunea wildlife: Silviu Matei, Doru Panaitescu, Cristian Lascu.

Se vor acorda câte trei premii pentru fiecare dintre cele trei secţiuni. Ele constau în  programe  şi tabere tematice (Romania Student Tour),  workshop-uri în arii protejate.

Acţiunea se deruleaza sub egida Ministerului Tineretului şi Sportului, partenerii tradiţionali ai proiectului sunt: Teatrul Național „I.L. Caragiale” București, National Geographic Romania, UNESCO Pro Natura, Zitec, Facultatea de Geografie Universitatea București şi Clubul Studenţesc de Artă Fotografică

Fotogeografica este cea mai importantă manifestare la nivel naţional din domeniul concursurilor de fotografie pentru tineret, având ca tematică promovarea valorilor naturii, a culturii şi tradiţiilor româneşti.

Fotogeografica s-a remarcat ca un proiect cultural-educativ și are la activ un palmares impresionant.  În cadrul acestei amplei manifestari sunt prezentate, într-o viziune aparte, valorile culturale, reperele istorice şi naturale ale României. Participanţii, tineri cu diverse pregătiri, precum cele din domeniile ştiinţelor naturii şi tehnice, istorie, jurnalism şi nu numai, pasionaţi de artă fotografică, descoperă şi construiesc împreună o invitaţie pentru călătorie şi cunoaştere, un mesaj pentru păstrarea şi conservarea acestui tezaur naţional.

 Mai multe informaţii pe aici sau www.ccs.ro

Fii mereu gata de aventură!

Abonează-te și descoperă destinații noi, ponturi de călătorie și inspirație pentru următoarea ta escapadă!

Mai multe articole

Vine 2026!

Vine 2026! Să-l întâmpinăm cu veselie, speranțe și optimism! Nu vreau să fac acum o retrospectivă a anului ce tocmai se termină. Sunt multe de spus. Pentru unii a fost bun, pentru alții mai puțin bun sau chiar rău. Putea să fie și mai rău. A avut multe provocări. Iar pe noi, românii, provocările nu ne prea ocolesc. Ba unele își mai aduc și rude sau prieteni. Trebuie să recunoaștem

Mai mult...
Sursă foto: www.ihr-florist.at

Primul eveniment muzical al lui 2026

Primul eveniment muzical al lui 2026 este Concertul de Anul Nou de la Viena. Veți spune că așa încep toți anii. Da, din 1941, Concertul are loc în prima zi a anului. Programul, evident este de fiecare dată altul. Stabilit de dirijorul care are onoarea să conducă Orchestra Filarmonicii din Viena pentru acest eveniment. Anul acesta, orchestra va fi condusă de dirijorul canadian Yannick Nézet-Séguin El a ales să înceapă

Mai mult...

Despre toleranță, la români

Despre toleranță, la români, ar fi mult de scris, dacă scrii adevărul și foarte puțin, dacă ”ții cu ei”. Nu este o temă plăcută. N-aș fi scris, despre derapajele conaționalilor în comentariile lor despre Concertul de Anul Nou de la Viena. Dar în ultimele zile am fost întrebat de prieteni și colaboratori din diverse țări europene și nu numai, de ce în România sunt atât de mulți oameni revoltați de

Mai mult...

Astăzi este întâi februarie

Astăzi este întâi februarie și au început înscrierile la ”tombola biletelor” pentru unul dintre cele trei concerte dedicate Anului Nou, oferite de Filarmonica  din Viena. Este vorba de Concertul din 30.12.2026, ora 11, o avanpremieră. De Concertul Nopții de Anul Nou, care are loc pe 31.12.2026, ora 19:30. Și de Concertul de Anul Nou, din 01.01.2027, care nu mai are nevoie de nicio prezentare, Toate cele trei concerte au loc

Mai mult...

Anul 2025, pentru turismul românesc

Anul 2025, pentru turismul românesc, n-a fost un an bun. Ba, chiar cel mai slab de după pandemie. Până acum. Se cam plânge toată lumea. În special proprietarii de unități de primire. Se plâng în mod special de luna decembrie și perioadele de Crăciun și Revelion. Statistici cu cifre sunt doar pe primele 11 luni. Situația e destul de neplăcută și îngrijorătoare. Să vedem cifrele de acum Anul începuse bine.

Mai mult...

Stațiunile litorale

Stațiunile litorale sunt scena majorității vacanțelor. Indiferent de anotimpul din zona de origine a turiștilor, destinații litorale calde se găsesc. Când a fost debutul lor, știe cineva? Mă refer la când au apărut stațiuni destinate petrecerii timpului pe malul mării. Nu la satele de pescari care nu ar fi putut fi intemeiate în altă parte. Definiția stațiunii litorale este: ”stațiune litorală este un oraș, o localitate sau un hotelcare servește

Mai mult...

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *