fbpx

Alexandroupoli – centrul unui mic univers de vacanțe

Dorul de Grecia ardea și pentru a-l stinge am plecat la Alexandroupoli. Nu am mai fost pe acolo de 2 ani și, cu toate că îmi promisesem să nu mai merg în partea de nord a Greciei mai devreme de 20 iunie, invitația la turul de informare organizat de EOT, Oficiul Natonal de Turism al Greciei și Prefectura  Regiunii Macedonia de Est și Tracia, m-a făcut să risc. Riscul era să fie vreme neînsorită. Am pățit asta de câteva ori.

Ne-am îmbarcat în autocar și am pornit la drum. Cu cât ne apropiam de Grecia, cu atât eram, parcă, mai nerăbdători să ajungem pe tărâmul Legendelor Olimpului.

Grecia este una dintre destinațiile mele favorite și aici am avut vacanțe și peripeții care mi-au lăsat amintiri de neuitat.

Alexandroupoli – Intrarea în Grecia

Și am ajuns. Am intrat în Grecia pe la Ormenio și prima oprire a fost la Orestiada. Micuțul oraș este una dintre noile așezări întemeiate de grecii nevoiți să părăsească locurile lor din Turcia în 1923, după Tratatul de la Lausane. Autoritățile ospitaliere și puse pe fapte mari. În oraș sunt 4 hoteluri care oferă în total 261 de camere și este bine să fie luat în seama ca punct de tranzit. Am admirat floarea cu celule fotovoltaice care produce energia electrică necesară funcționării fâtânilor arteziene din centrul urbei.

Ne-am plimbat puțin prin centru și am pornit spre Alexandroupoli unde urma să avem prima înoptare.

Alexandroupoli – Marea Egee văzută de pe terasa Ramada Thrakia Palace

Ramada Thrakia Palace este un hotel primitor care este într-un program de renovare fără a fi închis și lucrările se fac cu responsabilitate maximă. Gazdele ne-au așteptat cu o cină bună și apoi a urmat prima baie în limpedea și albastra Egee. Hotelul este în vestul orașului, într-o zonă liniștită, chiar pe malul mării și are o plajă destul de îngustă, cu nisip și intrare suficient de lentă în mare. Are un centru SPA generos dar căruia i-am preferat marea, săli de conferințe, piscine și cam tot ce poți dori de la un hotel ca acesta.

A doua zi, după un somn bun, am pornit să vizităm orașul. ”Cei mai harnici” alexandroupolitani ocupaseră deja tavernele și discutau de-ale lor, fără telefoane sau alte device-uri de care noi părem că suntem legați ombilical. Acești cei mai harnici cetățeni snt toți de vârsta a treia, pensionari care își permit să pălăvrăgească la tavernă, la o cafea sau la un alt adevărat cult al civilizației elene, ”ouzo me meze”, adică un păhărel de ouzo și diverse gustări din bucătăria mediteraneană.

Alexandroupoli – o tavernă pescărească aproape de prânz

Orașul este relativ nou și a pornit de la un sat de pescari întemeiat, conform lui  Herodot, de coloniștii din Samothraki. Dealungul istoriei sale orașul a fost sub mai multe autorități dar cea mai mare influență în dezvoltarea sa nu a avut-o  nici ieșirea la Marea Egee, nici că s-a aflat pe drumul roman ce lega Roma de Constantinopol, numit astăzi Egnatia Odos, ci a avut-o contruirea căii ferate Thessaloniki – Constantinopol, în 1871. După aceasta multe țări au decis să-și deshidă aici, la Dedeagats (cum se numea atunci) consulate sau chiar ambasade. În 1897 Orient Express a oprit în gara orașului și asta nu era puțin lucru nici atunci cum nu e nici acum. Numele actual îl are din 14 mai 1920 și a fost pus în cinstea regelui Alexandru I al Greciei care a trecut prin oraș în fruntea trupelor pe care le conducea la Adrianopol. Atunci Alexandroupoli a fost eliberat de sub dominația bulgară.

Alexandroupoli – Grecotel Astir-Egnatia

Delta râului Evros este la o aruncătură de băț de Alexandroupoli. O deltă mică dar care este o foarte importantă stație în migrația păsărilor și pe care nu trebuia să o ratăm. Perioada aceasta nu e cea mai bună pentru vizită și am văzut doar pescăruși, cormorani și doi pelicani despre care administratorii sperau să fie o familie care să cuibărească aici.

Situația se schimbă toamna când, în drumul lor spre zonele de iernat și primăvara când se întorc în zonele de cuibărit, păsările fac popas în această deltă pentru a-și reface forțele și energia înainte și după ce au traversat Mediterana.

Din noiembrie până spre sfârșitul lui martie păsările flamingo fac din delta Evrosului o mare roz iar doritorii de privit și fotografiat păsări iau cu asalt regiunea și cu greu poți găsi un loc de cazare în zonă. Peste drum de Administrația deltei se pot vedea ruinele vechilor terme romane de la Traianoupoli despre care autoritățile spuneau că sunt foarte aproape să obțină finațare pentru renovare.

Alexandroupoli – Ruinele termelor Romane de la Traianoupoli

Alexandroupoli oferă cazări de toate felurile, de la studiouri până la elegante hoteluri de 5 stele ditre care Grecotel iese în evidență în special cu camerele cu piscină privată, cu servicii de calitate prestate de personal profesionist, cu bucătăria fină și nu numai. Un alt hotel cotat la 5 stele este Alexander Beach Hotel care are și un cazino La Alexandroupoli găsiți taverne care te îmbie cu aromele și gusturile Egeei și Traciei. Plajele întinse de la Delta Evrosului la Delta Nestosului îți sunt la îndemâna atât a celor cu cartierul general în Alexandroupoli cât și a celor care au ales cazări în salba de mici sate din această zonă.

Aflat la puțin peste o jumătate de oră de Alexandroupoli, Maronia reprezintă o bună alegere pentru o vacanță de relaxare, iar Hotelul Roxani oferă pe lângă liniștea întreruptă doar de trilurile păsărilor, o priveliște extraordinară către mare, de la 300 m altitudine și este la doar 4 km de plajele ei. Chiar lângo plajă vă așteaptă Hotelul Ismaros care are pe lângă oferte cu plan de masă și studiouri cu bucătărioare dotate, pentru cei ce preferă să-și testeze talentele de chefi.

Dar cel mai bine este să cereți recomandările unei agenții de turism și Edelweiss Travel este una dintre cele căreia daca îi veți cere sprijinul nu veți regret.

Deci, Alexandroupoli și împrejurimile sale sunt o destinație de vacanță ce trebuie luată în calcul, mai ales că este la doar 525 de km de București.

Alexandroupoli – Delta Evrosului

Orestiada – Floarea solară 1

Orestiada – Floarea solară 2

Alexandroupoli – Catedrala Sf. Nicolae

Alexandroupoli – magazin de pește

Alexandroupoli – plaja Ramada ziua

Alexandroupoli – plaja Ramada noaptea

Maronia – Vedere spre Egee

Maronia – hotel

Alexandroupli – Grecotel Astir-Egnatia – camere cu piscină privată

Alexandroupoli – Luna și Egeea

 

Alexandroupoli – Farul

Fii mereu gata de aventură!

Abonează-te și descoperă destinații noi, ponturi de călătorie și inspirație pentru următoarea ta escapadă!

Mai multe articole

Despre toleranță, la români

Despre toleranță, la români, ar fi mult de scris, dacă scrii adevărul și foarte puțin, dacă ”ții cu ei”. Nu este o temă plăcută. N-aș fi scris, despre derapajele conaționalilor în comentariile lor despre Concertul de Anul Nou de la Viena. Dar în ultimele zile am fost întrebat de prieteni și colaboratori din diverse țări europene și nu numai, de ce în România sunt atât de mulți oameni revoltați de

Mai mult...

Bulgaria renunță la LEVA

Bulgaria renunță la LEVA și, de la întâi ianuarie 2026, adoptă moneda unică europeană, EUR.   Pe noi, în afara mândriei lezate de faptul că ei ne vor privi prin retrovizoare, nu ne afectează cu nimic în plus față de toți ceilalți turiști care vor sărbătorii trecerea în Noul An în țara vecină și prietenă. Ce e bine să facă cei ce vor călători în Bulgaria? Cei ce vor să

Mai mult...

Vine 2026!

Vine 2026! Să-l întâmpinăm cu veselie, speranțe și optimism! Nu vreau să fac acum o retrospectivă a anului ce tocmai se termină. Sunt multe de spus. Pentru unii a fost bun, pentru alții mai puțin bun sau chiar rău. Putea să fie și mai rău. A avut multe provocări. Iar pe noi, românii, provocările nu ne prea ocolesc. Ba unele își mai aduc și rude sau prieteni. Trebuie să recunoaștem

Mai mult...

Anul 2025, pentru turismul românesc

Anul 2025, pentru turismul românesc, n-a fost un an bun. Ba, chiar cel mai slab de după pandemie. Până acum. Se cam plânge toată lumea. În special proprietarii de unități de primire. Se plâng în mod special de luna decembrie și perioadele de Crăciun și Revelion. Statistici cu cifre sunt doar pe primele 11 luni. Situația e destul de neplăcută și îngrijorătoare. Să vedem cifrele de acum Anul începuse bine.

Mai mult...

Astăzi este întâi februarie

Astăzi este întâi februarie și au început înscrierile la ”tombola biletelor” pentru unul dintre cele trei concerte dedicate Anului Nou, oferite de Filarmonica  din Viena. Este vorba de Concertul din 30.12.2026, ora 11, o avanpremieră. De Concertul Nopții de Anul Nou, care are loc pe 31.12.2026, ora 19:30. Și de Concertul de Anul Nou, din 01.01.2027, care nu mai are nevoie de nicio prezentare, Toate cele trei concerte au loc

Mai mult...

Stațiunile litorale

Stațiunile litorale sunt scena majorității vacanțelor. Indiferent de anotimpul din zona de origine a turiștilor, destinații litorale calde se găsesc. Când a fost debutul lor, știe cineva? Mă refer la când au apărut stațiuni destinate petrecerii timpului pe malul mării. Nu la satele de pescari care nu ar fi putut fi intemeiate în altă parte. Definiția stațiunii litorale este: ”stațiune litorală este un oraș, o localitate sau un hotelcare servește

Mai mult...

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *