fbpx

Salzburg este un oraș discret

50 distribuiri

Salzburg este un oraș discret, nobil, dar versatil și plin de viață. Găzduiește o mulțime de evenimente, în special culturale. Se poate mândri că vara, când se termină stagiunile el devine Scena Lumii. Vara, aici se desfășoară Salzburg Festival, un eveniment l care sunt încântați să-și aducă contribuția cei mai mari artiști ai lumii. Nu reușesc toți, dar nu se supără niciunul.

Dacă zilele acestea avei drum prin orașul lui Mozart, veți avea ce face din plin. Sunt evenimente pentru toate gusturile.

  • Până pe 17 septembrie mai puteți asista la spectacolele din cadrul festivalului de Jazz ”Take the A-Train”, ce se desfășoară la Gara Principală a orașului.
  • În fiecare seară, puteți savura cina în acordurile celor mai frumoase opere ale marelui Mozart, la fortăreața Hohensalzburg.
  • Duminică, 17 septembrie, de la ora 10, la ora 14, vă puteți bucura de Frühschoppen, un mic dejun întârziat, cu meniu tradițional și bere, la fabrica de bere Stiegl.
  • Dintre tururile pietonale, ghidate, de oraș care sunt câteva pe zi, pe diverse teme, vinerea seara, de la ora 21:00, puteți participa la turul cu Paznicul de Noapte al orașului. Un tur plin de farmec în care veți afla poveștile orașului, chiar și unele mai picante. Acum trebuie să fim de acord că paznicii de noapte erau obligați să vadă cine și unde intra. Ei auzeau suspinele celor neprimiți sau ale celor nevizitate. Câtă istorie și câtă ficțiune sunt în ele rămâne să decideți singuri.

Rondul de noapte

Dar câte mai sunt de făcut…

Acestea mi s-au părut mie mai atractive, dar la Salzburg, toate pietrele de caldarâm sunt o scenă. Spectacole și concerte stradale vă vor răpi atenția și vă vor încânta în vizitarea orașului.

Altfel, Salzburg este o gazdă minunată, o gazdă a cărei noblețe te face să te simți și important și obligat.

Chiar și simplele plimbări pe străduțele orașului vechi, mai ales pe Getreidegasse sunt un deliciu.

Bucurați-vă de unul dintre cele mai nobile orașe din lume!

Salzburg

Salzburg Getreidegase

Salzburg

Fii mereu gata de aventură!

Abonează-te și descoperă destinații noi, ponturi de călătorie și inspirație pentru următoarea ta escapadă!

Mai multe articole

Florentin la ITB Berlin 2026, unul dintre cele mai importante târguri de turism din lume

FITUR, ITB și TTR – comparatie intre targuri de turism

FITUR, ITB și TTR sunt cele trei târguri de turism la care am participat până acum, ca vizitator, anul acesta. Târgurile de turism internaționale reprezintă evenimente esențiale unde se întâlnesc profesioniștii din industrie, având un rol major în dezvoltarea pieței globale. În acest context, FITUR Madrid și ITB Berlin se numără printre cele mai importante evenimente de profil la nivel mondial. În paralel, Târgul de Turism al României (TTR) reprezintă

Mai mult...

Astăzi este întâi februarie

Astăzi este întâi februarie și au început înscrierile la ”tombola biletelor” pentru unul dintre cele trei concerte dedicate Anului Nou, oferite de Filarmonica  din Viena. Este vorba de Concertul din 30.12.2026, ora 11, o avanpremieră. De Concertul Nopții de Anul Nou, care are loc pe 31.12.2026, ora 19:30. Și de Concertul de Anul Nou, din 01.01.2027, care nu mai are nevoie de nicio prezentare, Toate cele trei concerte au loc

Mai mult...

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *